DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

Sestavení plenkové výbavičky

Sestavení plenkové výbavičky

- jaké plenky si vybrat

 

 

Nabídka kalhotkových plenek je velmi široká a člověk nezasvěcený se v ní může zcela regulérně ztrácet Nevěšte hlavu! Stačí pochopit pár základních rozdílů mezi plenkami - a máte v tom jasno!

A úplně nejlepší je plenky vidět a pěkně si je osahat...

 


Kritérium č. 1

- vybíráte si, zda chcete používat:

a)  kalhotkovou plenku a přes ní svrchní kalhotky zabraňující prosakování vlhkosti

b) plenky typu All-In-One (zkráceně AIO), kde jsou svrchní kalhotky "přišity" přímo na plence a šetří Vám tímto čas při manipulaci s plenkou.

 
 

Kritérium č. 2

- chcete plenku, kterou bude dítě nosit:

a)  od narození po nočník (to jsou pleny jednovelikostní) 

b) jen po určitou dobu podle hmotnosti dítěte - plenky mají např. 2 velikosti (tzn. pleny vícevelikostní)

 

Jednovelikostní znamená, že se jejich velikost upravuje pomocí patentek nebo zahnutím a jedna sada plenek vystačí dítěti po celé plenkové období, „roste“ s dítětem. Kompletní sada pro 1 dítě je 18-22ks na celé plenkové období.

Nevýhodou těchto plenek je jejich trošku větší objemnost – „větší balík na zadečku“, zvláště u novorozenců a drobnějších dětí. Je to však víceméně záležitost estetická, dítěti to nijak neuškodí.

 

Vícevelikostní plenky (např. TwoSize od PoPoLiNi, některé Baby Lucy...) jsou dítěti ušity „přímo na míru“ podle jeho hmotnosti.

Výhodou vícevelikostních plenek je jejich menší objemnost a větší trvanlivost – používají se kratší dobu, a proto vydrží na dvě děti.

Nevýhodou je však to, že uvedený počet 18-22ks plen je potřeba pro každou jejich velikost, čímž se podstatně zvýší náklady. Je ale možné je pořizovat postupně, není nutné zaplatit tak vysokou částku naráz.

 

Kritérium č. 3

- MATERIÁL, ze kterého jsou plenky vyrobeny.

a) bavlna – v podobě flanelu nebo froté - je nejčastěji používaným materiálem u látkových plen. Ta „obyčejná“ bavlna se v kalhotkových plenách často míchá s polyesterem, který zajišťuje její lepší schnutí.

Kvalitnější a také dražší jsou kalhotky z organické bavlny – tzv. biobavlny. Jsou z naprosto čistého přírodního materiálu, což je důležité zejména pro děti, jejichž kůžička nesnese kontakt s „umělými“ materiály.

Rozdíl je i ve zpracování bavlny – zda je plenka z flanelu nebo z froté.

Flanelové plenky jsou „štíhlejší“, nedělají miminku tak velký zadeček, zvláště na malých miminkách působí méně objemně. Také schnou lépe než froté pleny a jsou na omak jemnější. Tyto výhody jsou však vykoupeny tím, že oproti froté plenám méně nasajou. Je třeba dříve přidávat vkládací plenečku, u starších dětí vydrží přibližně 2-3 hodiny, na noc už pak nejsou vhodné.

Froté plenky jsou objemnější, mají delší dobu schnutí a při praní ve tvrdé vodě nebo při častém sušení na radiátoru se stávají na omak drsnějšími a hrubšími. Podstatně více však nasají, takže jsou vhodnější pro starší děti, na delší procházky a hlavně na noc. Děti ve froté pleně méně cítí vlhko.

 

b) bambus – bambusové froté - je velmi oblíbeným materiálem používaným u kalhotkových plen. Bambus je přirozeně antibakteriální. Nasaje až o 60 % více než bavlna. Bambus je vysoce ekologicky přátelský materiál, který roste přirozeně bez potřeby chemických hnojiv. Má velmi krátký růstový cyklus, snadno se pěstuje a je zcela rozložitelný. Pleny jsou na omak velmi jemné a nemají takovou tendenci hrubnout jako pleny z bavlněného froté. Jsou velmi savé, ale schnou poměrně dlouhou dobu. Jsou nepostradatelné především pro starší děti na noc nebo na delší vycházky.

 



 

Při sestavování plenkové výbavy si musíte rozmyslet, která hlediska jsou pro Vás nejdůležitější, která méně důležitá a na kterých Vám nezáleží.

  • Pokud má miminko problém se snášenlivostí „umělých“ materiálů na zadečku, volte radši plenky z biobavlny.
  • Pokud máte problém se sušením prádla jsou pro Vás řešením pleny čtvercové nebo vícevrstvé. Z kalhotkových plen schnou bezkonkurenčně nejrychleji plenky Haipa-daipa, případně Imse Vimse. Obecně hůře schnou plenky z bambusu, záleží však velmi na střihu plenky. Nejdéle schnoucí plenkou z mé nabídky je TwoSize od PoPoLiNi.
  • Pokud si potrpíte na štíhlý zadeček Vašeho dítěte, volte plenky vícevelikostní, jsou ušity více „na míru“. Také záleží na střihu a způsobu zapínání plenky. Dá se říci, že nejštíhleji schnou plenky zapínané na Snappi sponku.
  • Pokud je Vašemu dítěti předepsáno abdukční balení, používejte nejlépe froťáky či biofroťáky od PoPoLiNi.
  • Pokud je pro Vás důležitá jednoduchost manipulace s plínkami, pořiďte si plenky typu All-in-One – vše v jednom (např. SweetMonkey, POP-IN...).
  • Pokud plánujete více dětí, budou pro Vás výhodnější vícevelikostní plenky, neboť se nosí kratší dobu a vydrží tak s jistotou i pro další dítě. Zvláště to platí o plenkách se zapínáním na suché zipy - ty mají tendenci se opotřebovat, takže pokud jsou používány kratší dobu, máte relativní šanci, že budou plně funkční i pro druhé mimi.
  • Samozřejmě se můžete řídit cenou plenek, nezapomeňte však, že všechno má své výhody a nevýhody – je škoda nakoupit sice levně, ale zbytečně...

Z vlastní zkušenosti radím nekupovat celou plenkovou výbavu tvořenou jen jedním typem plenek. Nejlepší je plenky nakombinovat tak, abyste ve výbavičce měli jak plenky rychleji schnoucí, tak plenky, které opravdu dost nasají.

Rozhodně není špatné mít 2-3 kusy plenky All-in-One pro případ, že dítě bude přebalovat někdo méně sběhlý v přebalování nebo pro návštěvu u lékaře.

Pokud rádi experimentujete, můžete se vybavit tak, že si z každého druhu plenky, které Vám padnou do oka, pořídíte 3-4 kusy, vyzkoušíte a případně dokoupíte to, co Vám bude sedět nejvíce.

Prodejce nebo výrobce Vám může sdělit svůj názor nebo zkušenosti, ale každému – Vám a Vašemu dítěti – může vyhovovat něco jiného.

 

NEEXISTUJE IDEÁLNÍ PLENKA PRO VŠECHNY!!!

 

 

- zpět nahoru -