DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

Sušení plenek

Sušení plenek

 

Jak jsem již uvedla, při výběru plenek byste se měli zamyslet také nad tím, jakým způsobem je máte možnost sušit.

Zcela jednoznačně je nejlepší sušit plenky venku na čerstvém vzduchu, kdy Vám se sušením pomůže slunce (ne však přímé polední) a vítr. Takto však samozřejmě není možné plenky sušit za každého počasí a v každém ročním období. Musíte tedy zvážit možnost sušení doma či třeba v prádelně, garáži, na půdě apod...

Sušení v sušičce je možné, ale podle údajů téměř všech výrobců musíte počítat s tím, že se prádlo (a to nejen plenky) sušením v sušičce rychleji opotřebovává. Každopádně doporučuji sušit na nejmírnější program.

V některých domácnostech je také zvykem sušit prádlo na radiátorech. Plenky (kromě svrchních kalhotek PUL a plenkových kalhotek typu All-in-One!!!) takto sušit lze, upozorňuji však, že při takovémto sušení mají plenky velkou tendenci hrubnout. Z bavlněných froté plenek se stane drsný kartáč, z flanelových tvrdé prkno... Přibude Vám tak starost, jak takto zhrublým plenkám navrátit jejich měkkost. Proto bych Vám radila takto plenky pouze dosušovat ve stavu nouze, ale v zásadě je takto nesušit.

Z tohoto vyplývá, že nejlepším řešením bude sušení plenek pověšených na sušáku. Bezkonkurenčně nejlépe schnou pleny čtvercové - ať už mušelínové plenky, froté plenky nebo pleny vícevrstvé.

Nejosvědčenějším způsobem, jak sušit mušelínové a froté plenky, je podle mě jejich rozvěšení  znázorněné na fotografii. Plenu složíte napůl a převěsíte takto složenou přes šňůru nebo strunu sušáku. Pokud je to doma, nemusíte je ani kolíčkovat, venku na větru je to potřeba. Plenku tím sice přeložíte, ale i přesto schne velmi dobře. Další výhodou je to, že si takto nevytahujete rohy plenek, plenka si lépe udrží tvar čtverce a následně se lépe skládá např. na draka nebo do novorozeneckého skladu. Navíc máte plenky vlastně již částečně složené, což Vám usnadní práci při jejich sundavání ze šňůry.

Pokud jste se rozhodli používat kalhotkové plenky, počítejte s tím, že doba schnutí některých typů plenek je opravdu dosti dlouhá. Odvíjí se samozřejmě od teploty v místnosti či venku, momentální vlhkosti vzduchu, na síle odstřeďování Vaší pračky , na způsobu pověšení plenek...

Mezi nejrychleji schnoucí plenky patří určitě plenky Haipa-daipa nebo Imse Vimse Biofroté, naopak velmi dlouho schnou například Biofroťáčky a TwoSize od PoPoLiNi nebo Bamboo od BabyLucy. Jakýsi podrobnější přehled sací i schnoucí schopnosti jednotlivých plenek můžete najít zde. Předesílám, že se tento přehled zakládá na mých zkušenostech, které se mohou lišit od zkušeností jiných maminek

 

Zde jsou mé postřehy, týkající se způsobu sušení a věšení plenkových kalhotek:

1) Doporučuji Vám pořídit si pro sušení plenek ještě jeden sušák - pokud sušíte prádlo v budově a nemusíte se obávat převrácení stojanu větrem, bude Vám stačit obyčejný sušák na prádlo, který můžete zakoupit v nějakém supermarketu "v akci" třeba za 150 Kč.

Díky tomu, že budete mít jeden sušák zvlášť na plenky, nebudete vystavována stresujícím situacím, kdy nemáte kam pověsit další vyprané prádlo, protože plenky ještě nejsou suché... S dětmi se pere přeci jen velmi často a plenky (jak jsem již řekla) hned tak neuschnou.

2) Při věšení plenkových kalhotek se snažte pokud možno zachovávat určitý rozestup mezi plenkami, nevěšte je příliš blízko sebe. Mám vyzkoušeno, že se plenky (prané co 3 dny) na sušák pohodlně vlezou i za předpokladu, že je věším "ob" šňůru - tak jak je to zřejmé z fotografie. Obsadím plenkami jednu šňůru, druhou nechám zcela volnou, plenky pak pověsím zase na 3. šňůru, 4. nechám volnou... Pokud mezi plenkami nemůže proudit vzduch a pleny se navzájem dotýkají, budou schnout pomalu.

 

3) Jestliže používáte plenky jednovelikostní a používáte je ještě ve zmenšené velikosti (sepnuté patentkami), není nutné patentky při sušení rozepínat. Jejich rozepínání a zpětné zapínání Vám zabere mnoho času a čas schnutí plenek významně nezkrátíte.

Je však v tomto případě výhodnější věšet plenky zmenšovanou částí nahoru - tedy přední stranou plenky vzhůru. Až mimčo doroste a zmenšovací patentky na plence již nebudou potřeba a budou zcela rozepnuty, obraťte plenku a věšte ji zadní částí plenky vzhůru. Alespoň mi to tak vždy přišlo výhodnější... Nejdéle totiž schne plenka v místech, kde je nejvíce materiálu. Pokud je tato část plenky umístěna v horní části pověšené plenky, schne lépe, než když je tomu naopak...

4) Pokud používáte vkládací plenečky, osvědčilo se mi věšet je takto odděleně od plenkových kalhotek - usnadní a urychlí Vám to práci při sbírání suchého prádla

5) Zkuste pleny ještě jednou vyždímat. Záleží to samozřejmě na typu Vaší pračky. Doporučuji ale neodstřeďovat plenky na více než 800 otáček/min., silnějším odstřeďováním dochází k opotřebování materiálu a plenky se mohou začít trhat!

 

 

 

 

 

 

 

- zpět nahoru -