Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 23.07.2019 08:35:44

... (nejen) pro maminky s ekologickým myšlením

Výhody a nevýhody nošení dětí

Výhody a nevýhody nošení dětí

 

 

Nošení dětí v šátku nebo jiném ergonomickém nosítku má své nesporné klady, ale může mít také zápory. Při správném způsobu nošení se však množství záporů velmi redukuje a skutečně mnohonásobně převažují ty klady. 

JAKÉ JSOU VÝHODY NOŠENÍ NA TĚLE       PRO SAMOTNÉ DÍTĚ?

 
  • Rychlejší adaptace

Z neurologického pohledu usnadňuje nošení novorozenců v nosítku adaptaci novorozence na nové - cizí prostředí. Mezi širokou veřejností je známo, že dítě slyší dech a srdeční ozvy matky obdobně, jako je slýchalo před narozením. Cítí vůni specifickou pro matku. Pohyby, které matka vykonává při chůzi, jsou obdobné pohybům, které na dítě působily v době, kdy ještě bylo v pánvi matky.

 
 
  • Dokonalá imitace mámina bříška

Těsnost nosítka imituje těsnost a omezený prostor dělohy a skrčená poloha dítěte v něm je obdobná poloze dítěte v děloze.

 
 • Ochrana před chladem

Dítě je, a to je výhodou hlavně v chladnějších obdobích, zahříváno matkou a zároveň vdechuje v  šátku schovaném pod matčinou bundou předehřátý vzduch. Proto není problém, pokud se budete chtít dostat ven s novorozencem i za mrazivého počasí.

 
 • Rychlejší motorický a citový vývoj

Kojenci, kteří jsou nošeni v šátku, ať na boku, na břichu nebo na zádech, se vyvíjejí lépe, než děti, které největší část dne tráví v postýlce. To platí jak pro motorický, tak pro poznávací a citový vývoj.

 
 • Správná poloha kyčelních kloubů

Nošení je nejpřirozenější léčebnou pomůckou při vrozené dysplazii kyčlí. Kyčle jsou zajištěné v ideální poloze pro jejich správný vývoj. Nošení miminka ve správné poloze má stejný preventivní účinek jako balení naširoko. 

 
 • Dokonalý rozhled

K rozvoji učení dítěte, jeho zkušeností a orientace, přispívá možnost rozhledu. Oči dítěte nošeného v nosítku vidí více z okolního prostředí. Intenzivní fyzický a zrakový kontakt s matkou přispívá k vývoji citových vazeb, emocionální a nervové rovnováhy. Matka je stále v zorném poli dítěte, nic mu neomezuje obzor. Je tedy možné usuzovat, že nošení přispívá též k rozvoji inteligence dítěte.

 
 • Nošené děti méně pláčou

Pozorování  ukazují, že kojenci, kteří byli alespoň 4 hodiny denně nošeni ve vzpřímené poloze, od třetího týdne života méně plakali než děti z kontrolní skupiny. Navíc vykazovali delší fáze bdění ve spokojené náladě. To všechno znamená výhodu pro vývoj dítěte. Také z kultur, kde jsou děti přednostně nošeny, je známo, že kojenci jsou klidnější a méně často pláčou.

 

 

JAKÉ DĚTI MOHOU BÝT TAKÉ NOŠENY NA TĚLE?

 

* Děti s neurologickými vadami (dětská mozková obrna s hypertonickou či hypotonickou formou, Dawnův syndrom, autismus aj.)

* Děti s ortopedickými vadami (luxace, tj. vykloubení kyčelních kloubů či nerovnoměrný vývoj kyčelních kloubů)

* Děti s poruchami trávicího traktu aj.

* Předčasně narozené děti

V poslední době se začíná využívat nošení dětí i u předčasně narozených dětí. Namísto inkubátoru je jim nabídnuto 24 hodinové nošení přímo na těle matky (tzv. klokankování). Nošené děti přibírají na váze rychleji než děti z inkubátorů a na minimum je u nich snížena možnost náhlé zástavy dýchání. Bohužel tato praxe je spíše prováděna v cizině a naši lékaři se přiklánějí starým osvědčeným metodám.

* Handicapované děti

Stálá stimulace nošených dětí velice prospívá i handicapovaným dětem. Dítě během nošení prochází nenásilnou formou rehabilitačním cvičením. Někdy jsou matky s novorozenci propouštěny do domácí péče a na oddělení neonatologie dochází denně na kontroly.

 

 

VÝHODY NOŠENÍ PRO MAMINKU 

 • Máma se nemusí zříci všech svých předchozích aktivit (výstavy, dovolená, hory, moře, zahrádka). Dokonce jsem i četla, že některé matky s dítětem v šátku třeba i jezdí na kole či běžkují - je to jen na Vás, nakolik si v různých činnostech věříte, a čeho se odvážíte.... Já například si v našem případě opravdu běžkování s mimčem neumím představit Asi jako vždy i zde platí zásada zdravého rozumu...
 • snadněji se nakupuje a cestuje v dopravních prostředcích
 • největším pomocníkem zůstává šátek v domácnosti - máma nosí miminko a zároveň má obě ruce volné. Toto je jeden z nejsilnějších argumentů, hovořících PRO nošení dětí. Pokud máte dítě, které si Vaši pozornost opravdu žádá v hojné míře, a snažíte se něco udělat jen jednou rukou, zatímco Vám ta druhá pomalu odumírá pod vahou Vašeho drobečka, budete šátku či nosítku jen a jen blahořečit. A co teprve až Vám dítko povyroste a budete ho moci umístit na záda!!! Ta skutečnost, že máte k dispozici opravdu 2 ruce a "břicho" se Vám přemístilo na záda, kde Vás už ani při další spoustě činností neomezuje, ta je prostě úúúúžasná
 • Šátek je víceúčelový - na cestách poslouží jako podložka pro přebalení nebo přikrývka, polštářek v autosedačce, jako stínění proti slunci, když jedete s kočárkem, po pevném uchycení jako závěsná houpačka. Když ho zrovna nepotřebujete, je šátek lehký a praktický na skladování.
 
 

NEVÝHODY NOŠENÍ DĚTÍ

 

Je jich sice podstatně méně, ale pro spravedlivé posouzení je nesmím neuvést.

 • Někteří rodiče nosí své dítě téměř nepřetržitě. Ale dítě i matka potřebují i čas klidu a odstupu. 
 • Váha dítěte zatěžuje tělo nosícího (svaly, vazy, páteř). Proto je dobré nosit dítě pravidelně od začátku, aby se vypěstovala kondice.
 • Děti v šátku očekávají, že se budete pohybovat nebo se při stání na místě alespoň pohupovat. Pak budou v šátku klidné a spokojené. Proto je nejlepší vázat si dítě do šátku, když máte nějakou práci, při níž musíte chodit nebo přecházet, nebo když chcete vyrazit ven, aby nošení nebylo samoúčelné.

 • Pozor při velké zimě. Malá miminka je v zimě nejlepší nosit pod zimní bundou. V tom případě mohou být oblečena „normálně“, navíc je třeba dát jen čepičku a ponožky. Nezapomínejte chránit před chladem nožičky dítěte, které nejsou schovány v šátku!

 • Zajímejte se o materiál šátků a jiných pomůcek k nošení dětí. Nesmí obsahovat formaldehyd nebo jiné jedovaté chemikálie.

 • Nevýhodou šátků je to, že se jedná o velmi dlouhé pruhy látky - manipulace s nimi vyžaduje cvik, některé maminky můžou vázání vzdát předčasně.

 • Dlouhé cípy látky jsou také na obtíž pokud vážete v terénu a nechcete šátek ušpinit. V tomto ohledu je praktičtější ergonomické nosítko wink

 
 

ŠÁTEK NEBO KOČÁREK?

Rozhodně nemám v úmyslu přemlouvat všechny maminky k nošení dětí výhradě na těle. Nosítka jsou variantou, kterou můžete zvolit, je-li Vám i miminku příjemná. Některé miminko bude nošení v nosítku milovat a bude v něm usínat bez sebemenších problémů, jsou ale také děti, kterým se možná bude mnohem více líbit v kočárku, kde mají svůj vlastní volný prostor.

Zcela jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Jako v mnoha případech je patrně nejlepším řešením  kompromis. Tedy nosit dítě v případě, že to vyhovuje jemu i Vám, nosit ho v situacích, kdy je to praktické, výhodné a kdy na to máte oba náladu.

Například použít šátek či nosítko při vyřizování na úřadech, na nákupech, při cestování MHD, při výletech na místa, kde byste se s kočárkem jen těžko dostali, při různých činnostech v domácnosti či na zahradě... Na klasické procházce v parku pak možná více oceníte kočárek. Pokud jedete někam na celodenní výlet, vemte s sebou obojí! V šátku či nosítku bude dítko čile koukat okolo, v kočárku ho můžete přebalit či nechat protáhnout, pohrát si, spát...

Každopádně nedejte na řeči okolí. Nenechte si nošení rozmluvit, pokud se pro ně rozhodnete, miminko je spokojené a Vy jste přesvědčená, že pro své dítě děláte to nejlepší, co můžete.

Pokud se však Vašemu miminku v nosítku líbit z nejrůznějších důvodů nebude, nenuťte ho a neobviňujte se z toho, že jste něco nezvládla. I dospělí mají pro klidný spánek různé potřeby. Zatímco jeden bude rád usínat v náruči partnera, jiný má rád pro odpočinek svůj vlastní prostor, v němž se mu lépe a svobodněji dýchá.

 

Zkuste se jen zamyslet nad tím, zda příčina nelibosti Vašeho dítěte netkví někde jinde.

 • Zpočátku zkoušejte dítě dávat do šátku či nosítka ve chvílích jeho dobré nálady a pohody. Není taktické zvolit pro seznamování se šátkem chvíli, kdy je hladové, ospalé nebo ho třeba trápí bříško.

 • Některým dětem (jako třeba zrovna mé dceři) vadí manipulace s ním. To, že ho někam strkáte. Někdy prostě stačí jen "přežít" tu počáteční nelibost dítěte při uvazování do šátku. Stačilo mi pak jen pár zhoupnutí v kolenou, chvilička pochodování po místnosti... a dcera spala jako dudek

 • Možná se také Vašemu zvídavému dítěti nemusí líbit použitý úvaz, poloha. Mé děti kupříkladu obě neměly rády úvaz Kolébka. Nosily se zásadně jen ve vertikální poloze.

 • Zkontrolujte, zda miminko nemůže třeba tlačit nebo řezat lem šátku, zda šátek není někde shrnutý apod.

 • Pokud si nejste jista, že je miminko v šátku umístěno tak, jak má, neváhejte mě kontaktovat

 • Nezapomeňte, že potřeby dítěte se mění. Jestliže bylo v šátku nadmíru spokojené jako novorozenec, neznamená to, že později nezačne upřednostňovat kočárek. Jako vnímaví rodiče určitě poznáte, co Vašemu dítěti vyhovuje více.

 

Pokud máte pochybnosti, zda se zrovna Vašemu miminku bude v šátku či nosítku líbit a zda nošení dítěte budete zvládat, máte možnost si šátek vyzkoušet

 

 


 
TOPlist